Müdürü Anı Kitabında; Öğrencileri Şiir Kitabında yayınlandı

Maltepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri 2023 öğretim yılında katıldığı yarışma, faaliyet ve aktivitelerde okulun gülen yüzleri oldular. Öğretmenleriyle yaptıkları faaliyet ve yarışmalardan birine daha, edebiyat öğretmeni Sevgi Kahraman Yılmaz önderliğinde; Şişli Terakki Vakfı Okulları’nın her yıl düzenlemiş olduğu Geleneksel Şiir Festivali’ne katılma kararı aldılar.

3 öğrenciyle başvuruldu 3’ü de kabul oldu ve yayınlandı

Bu yılki teması “Gece” olan şiirlerin yazımı için hazırlanarak, okul içinde başarı gösteren okulumuz öğrencilerinden, Ceylin Suden Koç, Medine Karabacakoğlu ve Berfin Yokuş isimli öğrencilerimiz yazdıkları “Gece” temalı şiirleriyle festivale katıldılar.

Sözcüklerle Dans 23.Şiir Festivali

Şişli Terraki Vakfı’nın düzenlediği, katılımcı Onur konuğu ve Onur Ödülü sahibi Şair-Yazar-Senarist Sunay Akın ve Jüri Başkanı Turgay Fişekçi ile ekibi tarafından incelenen eserlerden okulumuz adına  yarışmaya katılan 3 öğrencimizin 3 şiiri de beğenilerek “Gece” temalı şiirlerin basıldığı kitapta yayınlandı.  “Cumhuriyetimizin 100. Yılına İz Bırakan 100 Öğretmen” konulu kitapta Müdür Selami Çiçek’in  başarıları “İlham Veren Anılar” olarak yayınlandı.

Okul müdürü Selami Çiçek ve koordinatör öğretmen Sevgi Kahraman Yılmaz ile birlikte okulda diğer arkadaşlarının şiirlerinden başarılı bulunduğu için yarışmaya gönderilmesinden dolayı Ceylin Suden Koç, Medine Karabacakoğlu ve Berfin Yokuş adlı öğrencilere hediyelerini ve ödüllerini takdim ettiler.

Terraki Vakıf Okullarından hediye

“Gece” temalı ve Sözcüklerle Dans 23.Şiir Festivali adlı kitapta yayınlanan şiirleri nedeniyle, 3 öğrenciye ve okul kütüphanesine kitap hediye eden vakıf yöneticileri, öğrencilerimizi başarılarından dolayı kutlayıp, anılarında şiir ve gece “tema”sını  hatırlamaları amacıyla sertifika verdiler.

Yoğun geçen bir dönemin meyveleri

Maltepe Meslekte 2023 yılı itibarıyla, dolu dolu geçen bir dönemin sonunda, şiir dinletileri, koro ve müzikal etkinlikler, sıfır atık kütüphanesi, edebiyat sokağı açılışı, kütüphaneye binlerce kitap bağışı, öğrencilerin yazdığı 3 ayrı şiirin kitapta yayınlanması okul adına başarılı bir yılı geride bırakırken. Okulumuz müdürü Selami Çiçek hakkında makale yayınlanması ayrı bir başarı öyküsünü ortaya çıkardı.

“Cumhuriyetimizin 100. Yılında İz Bırakan 100 Öğretmen”

11 ayrı kitapta imzası bulunan Selami Çiçek’in, Türkiye Kalite Belgesi ve Beratı aldığı dönemi, Merhum Yazar Doğan Cüceloğlu tarafından yazılan “Bir Öğretmen Olmak” adlı kitabında örnek gösterilen okulumuz müdürü Selami Çiçek; “Cumhuriyetimizin 100. Yılında İz Bırakan 100 Öğretmen” adlı kitapta okullarda yaptığı başarılı çalışmalar hakkında anıları yayınlandı.

Emekli eğitimci-yazar, okul ve ilçe şube müdürü Fahri Cürebal tarafından derlenen ve 100 eğitimcinin anılarını bir kitapta toplayan, kitap gelirlerini tamamen KDY (Kitapyurdu Yayımcılık ve İletişim A.Ş tarafından Darüşşafaka Eğitim Kurumlarına bağışlayan müdür Fahri Cürebal eğitimde farklı bir bakış açısıyla eğitimcilerin tecrübelerini gençlere aktarma düşüncesini hayata geçirdi.

Öğretmen ve öğrencileri kaleme aldı

Müdür Selami Çiçek’in yayınlanan kitapta 80.konu başlığında “Öğretmenlerinin Gözünden Başarılı Bir Okul Müdürü” olarak kaleme alan emekli öğretmen Yasemin Düzağaç birlikte çalıştıkları dönem ile halen yöneticilik görevi devam eden müdürün son dönemlerde çalıştığı okullardaki başarı ivmesini gençlere, öğretmenlere okuyuculara sundu.

Editör-Eğitimci-Eğitim Yöneticisi Başöğretmen Fahri Cürebal

Editörlüğünü yaptığım “Cumhuriyetimizin 100 Yılına 100 Öğretmenden İz Bırakan İlham Veren Eğitsel Öğretici Anılar” kitabımız www.kitapyurdu.com yayınlarından çıktı.

Köy Enstitülerinden günümüze, 100 değerli öğretmenimizin, eğitim öğretim ve yönetim deneyimlerini ile kendilerine ilham veren öğretmenlerini içeren bu eserin gelirleri Darüşşafaka’ya bağışlanacak, Ülkemize değerli insanlar yetiştiren, başarılı idareci ve öğretmenlerimizden birisi olarak kitaba katkısı olan Selami Çiçek Beye ve tüm değerli öğretmenlerimize teşekkür ederim dedi.

 Selami Çiçek /Okul Müdürü / Yüksek Teknik Başöğretmen/ Eğitim ve Yaşam Koçu, Globalteacherprize 2014 aday adayı