Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanımızdan İKRAM

21-27 Mayıs haftasının Geleneksel Türk Mutfağı ürün hazırlığını bölüm şefimiz Nurcan Yıldırım ve ekibi birlikte yaptılar. Nostaljik ürünümüz Hibuskuslu Osmanlı Şerbetini yine nostaljik bir alan olan “Beşçeşmeler’de “ öğrencilerimiz esnaflarımıza, kurdukları stantta ve yaya olarak gelip geçenlere ikram ettiler.

Sunum öğrencilerimizden

Müdür Selami Çiçek; okulun atölye ve mutfağında öğrencilerin yıl boyunca maharetlerini gösterdiğini, Avrupa ve Türk Mutgfağından çeşitli ürünlerin üretildiğini, deprem bölgesine gıda desteğinin olduğunu, ayrıca öğrencilerin yöresel yemekler de yaptığını, tanıtım anlamında ise sosyal medyada paylaşıldığını belirtti. Okul müdürü Türk Mutfağının sağlık ve tat anlamında eşsiz güzelliğe sahip Hibuskus Şerbetini yaparak sunmalarından dolayı bölüm şefi Nurcan Yıldırım’a ve Tülin ÖzcanYasemin YüksekkolNeslihan AkyazıNayad Kol, Merve Türker öğretmenlere teşekkür etti.

Beşçeşmeler’de Avrupa misafiri

Maltepe Meslek lisesi tarafından kurulan standa gelen, baba oğul İsviçre’de yaşayan ve Türkiye’ye gelen misafirlere yapılan ikram sonunda, “duygulandığını belirterek tüm öğrencileri tek tek tebrik eden”  Deniz Akıntürk ilk defa tattığı ve tadını çok beğendiği şerbet ikramı için teşekkür etti.

Hibiskuslu Osmanlı Şerbeti

Bölüm şefi Nurcan Yıldırım; Osmanlı Döneminde günün her saati tüketilen ve çeşitli aramolarla zenginleştirilen şerbet, dönemin en önemli içeceklerinden biri olarak günümüze kadar aktarılmıştır dedi. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde, Hz. Mevlana’nın sözlerinde yer verdiği Osmanlı Şerbeti hem sarayın hem de halkın günlük olarak tükettiği hem de gelen konuklara çeşitli aromalarla zenginleştirilmiş bir içecek olarak sunulduğunu belirtti.

Tülin Özcan; Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı olarak 21-28 Mayıs Türk Mutfağı Haftası kapsamında Osmanlı Döneminde rengi, şifası ve aromasıyla sıklıkla tercih edilen şerbeti öğrencilerimizle birlikte hazırladık. Okulumuz çevresindeki bölge halkına dağıtarak Osmanlı Şerbetimiz hakkında bilgilerimizi paylaştık. Ferahlatıcı özelliğiyle ön plana çıkan Osmanlı Şerbeti halk tarafından büyük beğeniyle karşılandı dedi.

Yüksek Teknik Başöğretmen/ Eğitim ve Yaşam Koçu, Globalteacherprize 2014 aday adayı