Uyarıyoruz…

Yüz binlerce Türk Lirası ve büyük emek verilerek Maltepe’ye, İstanbul’a, Türkiye’ye kazandırılan Orhangazi Şehir Parkında büyük ihmal…

Yüzlercesi ölebilir.

Devasa bir alana sahip, binlerce ağaç ve sosyal tesislere sahip gelecekte Türkiye’nin hatta Avrupa’nın en güzel yeşil alana sahip olacak Orhangazi Şehir Parkı çim biçme görevlilerinin ihmali ya da bilinçsizliği yüzünden tehlike yaşıyor.

Çok nadide ağaçlar, dış kabukları kendini soğuk ve böceklerden korumanın dışında bilinçsizce yapılan çim kesme yüzünden deforme olmuş, yaralanmış, hastalanmış kendisini korumaktan aciz bırakılmış belki de birkaç yıl sonra ölüme terk edilecek hale getirilmiş.

Çok geç değil sorumlular, görevliler, ziraat mühendisleri bundan sonra dikkat edilmesini sağlarlarsa büyük bir yıkımın hatta facianın önüne geçerler.

Orhangazi Şehir Parkı ziyaret eden yüzlerce insanın gurur duyduğu, gölgesine sığındığı ağaçlar, seyretmeye doyamadığı çim alanı ve ağaçların bakımı gerçekten zor, çalışanları kontrol etmek güç. Ancak uyarmak ve yapılacak bir aparatla hem çim biçenlerin dikkatli olmasını, hem de başka bir unsur tarafından zarar verilmesini engellemek önce görevlilerin sonra da bizlerin sorumluluğu olmalı.

Çözüm; Birkaç saatlik eğitim.

Lütfen çim biçerken dikkat etmeyen ve ağacı yaraladığını fark etmeyen ya da umursamayan bu görevlileri eğitelim, uyaralım.

Çözüm; Koruyucu aparat.

Yerden 10-20 santim yükseklikte plastik, ağacı hava almasını engellemeyecek, genişlemesini engellemeyecek uzun yıllar kalabilecek bir aparatın güzelim ağaçlarımızı koruyacağını, uzun süre yaşamasını sağlayacağını unutmayalım.

Tarık Burak Çiçek

cicektar@hotmail.com 

cicekbur@hotmail.com

2.Sınıf Ziraat Mühendis ( Turgut Özal Üniversitesi )