Kimi, neyi bekliyoruz.

Betonlaşan şehir, dikine büyüyen binalar, yok olan ağaçlar, mazide kalan bahçeli evler, nostalji olan çeşmeler, unuttuğumuz sokak oyunları, depremde toplanılacak alanlar… evet bütün bunlar semtlerimizde yaşadığımız gerçekler.

Organik Pazar yok oldu.

Yine de bir nebze nefes alınacak küçük alanların olması hayatımıza anlam katıyor. Maltepe’de herkesin kolayca ulaşabileceği bir noktada organik ürünlerin satışı için izin verilen alanın bina yapımı için kapatılması semt sakinlerini, Maltepe’de yaşayanları üzse de vatandaş olarak hemen yanı başındaki boş alanın demirlerle ve kilitlerle kullanıma kapalı olması daha çok üzüyor.

Birkaç yıl önce daha geniş bir alan varken müdahalelerle küçülse de yine daha çok işe yarayacak etkinlikler için kullanılabilir.

Ramazandan Ramazana

Bazı özel etkinliklerle, Pazartesi pazarı ve yılda birkaç kez özellikle Ramazan ayında etkinlik için dolu dolu kullanılan alan neredeyse etrafı demirle kapalı tutulup kilitlerle korunarak vatandaşın araç sürme, deneme pisti olarak kullanılması engelleniyor.

Yetkililerin mutlaka haklı bir nedeni vardır. Ancak bunu bir uyarı tabelasıyla duyurabilir, vatandaştan çözüm veya destek isteyebilir. Ancak en kolay çözüm etrafını kapatmak yasak koymak kullanılmasa da yasaklamak.

Zaman zaman yasağı delip araç sürüşü, sürücü pisti şeklinde, eşini, çocuğunu çalıştıranlar belediye, zabıta, polis korkusuyla çalışıyorlar, boş alana geçmek için araçları zarar görecek olsa da deneyip pist şeklinde kullanıyorlar.

Maltepe için;

Maltepe’de yaşayan herkesin, Maltepe Belediyesinden ve Büyükşehir belediyesinden beklentisi; belediyelerin hizmet sunması, yeşil alan kazandırması, boş alanları kullanıma açılması, etkinlikler ve faaliyetler için yeni yerler keşfetmesi, amatör sanatçı veya emekçiler için küçük fırsatlar sağlayıcı imkânlar sunulması.

Neden Yasak? Neden Kapalı?

Uyarıcı tabela yok, kapalı olmasının mantığı yok, orada gençlerin paten yapması, küçük akülü çocuk araçlarının pist olarak kullanması, sürücü çalışma alanı olarak kullanılması bunların zamana bağlı farklı günler olarak planlanması çok zor değil.   Üstelik belediye zabıtasının veya görevlisinin kontrolüyle çok verimli kullanılabilecek alan  Cumartesi ve Pazar günleri kapaaalıııı, kilitlerle korunuyor….

Selami Çiçek 2014 Global Teacher Prize Aday Adayı 

Uzman Teknik Öğretmen, Eğitim ve Yaşam Koçu