6764 Sayılı Kanun

Bu kanunla; öğrencilerimizin ortaokul mezuniyetinden sonra okulumuza öğrenci kaydı, sözleşme imzalanabilmesi için usta öğreticilik belgesi zorunluluğu, işletmelere stajyer öğrenci için teşvik verilmesi ve mesleki eğitim merkezlerinin zorunlu eğitim kapsamına alınması hem okullarımız hem de öğrencilerimiz adına olumlu bir kazanç sayılmıştı. Aynı zamanda mesleki eğitimin kalitesi ve mezunların istihdam edilmesi, işlemeler için ayrı bir avantaj sağlamıştı.

Telafi eğitimi ve lise diploması

Zorunlu eğitim kapsamına alınan mesleki eğitim merkezi öğrencilerimize lise diploması verilmesiyle başlayan süreç, 2020-2021 öğretim yılı itibarıyla “Ustalık Belgesine” sahip ustalarımıza ek dersleri telafi yöntemiyle almaları, başarılı oldukları takdirde “Lise Diploması” alma programları başladı ve okulumuza bu vesile ile 130 kişi başvurdu. Başvuranlardan belgeleri yeterli olan ve devamlılık sağlayan 109 “Lise Öğrenci Adayımız” uzaktan erişimle derslerini görmeye başladılar. Telafi öğrencilerimiz sınavlar için 2 hafta süren Yüz yüze sınavlar için okulda buluştular. Okulu özlediklerini belirten öğrencilerimiz, bu azim ve gayretle diplomayı alacaklarını ve üniversite sınavına gireceklerini belirttiler.

Lise mezunlarının “Meslek Lisesi Diploması” alması

Mesleki eğitimde yenilikler devam ederken, telefi eğitimine katılarak mezun olacak adayların istedikleri takdirde üniversite sınavına girebilecekleri de açıklanınca mesleki eğitim merkezine devam edecek adaylarda yoğunluk başladı.

Ayrıca lise diploması ve 19 adayımız ise ustalık belgesi olanların müracaatlarıyla doğrudan meslek lisesi diploması alma hakkının bu öğretim yılında başlaması okulumuza müracaatları artırmış, öğrenci sayımızı ve okulumuzdan bilgi alışverişinde bulunanların sayısını artmıştır.

Mezuniyet töreni ve Ahi Programı

Okul müdürümüz ; Cuma günü yüz yüze sınava giren telafi öğrencilerimize yaptığı konuşmada; 2 Temmuz 2021 tarihinde mezuniyet belgesi alacak öğrencilerimiz talep ettiklerinde mezuniyet programı ve 2021 Dünya Ahi Evran yılı münasebetiyle Şed Kuşanma töreni programı düzenlenebileceğini belirtti.

ÖSYM başarısına ödül

Telafi eğitimi ve bu sene mezun olacak öğrencilerimizden Üniversite sınavını kazanan öğrencilerimizin hayat hikayelerini yazdıklarında, yayınlanacağını ve ödüllerinin tüm öğrencilerimizin katılacağı programda verileceğini belirtti.

Patent müracaatı

Okul müdürü Selami Çiçek, telafi programına katılan ustaların-öğrencilerin kendi alanlarında yaptıkları özel bir çalışma, uygulama veya yenilik, ürün geliştirme konusunda bilgileri paylaşılırsa, patent alınması konusunda müracaat yapılacağını belirtti.

Onaylanan veya uygun bulunan gelişmeyi okul internet sayfasında yayınlanacağını, haber olarak basına verileceğini belirterek sınavlarda başarı diledi. Bütün bu konuşmalara olumlu tepki veren öğrenciler öğretmenlerimizi alkışlarla karşıladılar.

Selami Çiçek / Uzman Yüksek Teknik Öğretmen/ Globalteacherprize 2014 aday adayı