“Okulum Temiz Belgesi”

Covid-19 salgını nedeniyle 2020 mart ayından itibaren, dünyada ve Ülkemizde yaşanan olağan üstü olaylar, işyerlerinin kapanması, okulların kapanması ve uzaktan erişime geçilmesi, tedaviye cevap veremeyenlerin vefatı, virüsün ölümcül olduğunu kabullenmeyenlerin duyarsızlığı…

Bütün bunlar; tedbirlerin artırılması, sokağa çıkmanın yasaklanması, kalabalık grupların engellenmesi, hastanelerin dolu, ilaçların yetersiz olması, maskelerin koruyuculuğu ve hijyene dikkat edilmesi gibi hayatımızı etkileyen unsurlar oluştu.

Milli Eğitim Bakanlığımızın Türk Standartları Enstitüsü ile ortaklaşa gerçekleştirdiği, okulların temiz tutulması, corona virüsüne göre tedbir alınması, öğrencilerimiz, personelimiz ve öğretmenlerimizin korunması amacıyla yayınlanan kılavuza, okulumuzun tüm alanlarında gerekli şartları oluşturduk.

Düzenli çalışma Ekiplerle sağlandı:

“Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu” programını okulumuz Pendik Mesleki Eğitim Merkezimizde; Müdür yardımcısı Fevzi Türkmen ve Rukiye Kesti başkanlığında ekipler kurulması, bu ekiplerde görev alan arkadaşlarımızın okulun tüm alanlarını incelemesiyle başladılar. Alınması gereken tedbir, yapılması gereken değişiklik, normlara uygun birimler, mesafeye uygun görseller ve çizimler, atıkların depolanması, sınıflardaki sıraların seyreltilmesi, maske ve dezenfektan konusunda ekipler gerekenleri yaptılar.

Herkes fedakârlık yaptı:

Ekip Liderlerinden Osman Şenyüz ve tarih öğretmeni Ayşe Feray Altınsoy; okulumuzun imkânlarını sonuna kadar kullanmakla beraber ekip arkadaşlarımızla işçilik gerektiren çalışmayı, yerleştirme ve düzenleme işlerini yapmak, öğretmen ve öğrenci sağlığını ön plana almak için şarttı, biz de bunu idarecilerimizin desteğiyle gerçekleştirdik dedi.

Hijyen ve sağlık kuralları mesleğimizin gereği:

Ekip Liderlerinden ve atölye şefi Emine Çetin beden eğitimi öğretmeni Derya Gün: Mesleğimizin gereği hijyene önem gösteriyorduk ve öğrencilerimizle bunları uyguluyorduk, ancak covid-19 salgınının boyutunu ve belirtilen kılavuzu görünce daha dikkatli davranarak ekip arkadaşlarımızla atölye ve koridorların, sınıf ve kantinin, konferans salonunun, sağlıklı bir ortama kavuşması için ekip olarak çalıştık dediler.

Önce yaşam alanlarından başlandı:

Matematik zümre başkanı ve öğretmenlerinden Şenay Bilir, Figen Gürel Arslan:  Öğretmenlerimizin yaşam alanı olan öğretmenler odasının, sosyal etkileşim alanı olan okul bahçesi ve kantinin, önemi anlatıldı. Tüm bu alanların “Sosyal mesafe kurallarına uygunluğu”, dezenfektan kullanımının sürekliliği ve maske kullanımının zorunluluğu, veli-öğrenci-personel ve öğretmenlerimize kılavuzda belirtilen esaslara göre eğitim verilmesi bizim için çok önemliydi başarmış olmak bizi mutlu etti dediler.

Okul idaresi tecrübeli ekibi kutladı:

Okul müdürü Selami Çiçek, müdür yardımcıları Fevzi Türkmen, Hasan Olgun ve Rukiye Kesti, “Okulum Temiz Belgesi” için şartlarımızı uygun hale getiren personelimize, öğretmenlerimize ve ekip liderlerimize teşekkür ederim dediler.

Okul müdürü; “Beyaz Bayrak” sahibi olan okulumuzun “Okulum Temiz Belgesi”  almasıyla temiz ve düzenliliği bir kez daha Resmi Belgelerle tescillenmiş oldu emeği ve desteği olan herkese teşekkür ederim dedi.

Selami Çiçek /Uzman Yüksek Teknik Öğretmen/2014 Globalteacherprize aday adayı.