Pendik’te yıllardır istediğimiz duyguyu yaşattınız…

Ahi Kültürü ve “Şed Kuşanma Töreni” kapsamında Pendik ve İstanbul’un diğer ilçelerinde faaliyet yapan, özellikle okul ve esnafı buluşturan AHİSİAD Yönetim Kurulu okulumuzun yaptığı töreni çok anlamlı ve başarılı buldu.

“Şed Kuşanma Töreni” programı düzenleyen ekibimiz Pendik İlçe protokolüne ve okul müdürlerine sunum yapmıştı. Okulumuz öğrencileri, ustaları ve öğretmenlerince düzenlenen etkinliğe katılan AHİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İbrahim Çam Beye iade-i ziyaret gerçekleştirdi.

Okul müdürü Selami Çiçek; işletmelerdeki öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin çok isteyerek rol aldığı, yaşam tarzlarını yansıtmak istedikleri, işlerinde ve ilişkilerinde Ahi Evran Kültürünü yaşattıklarını belirterek izleyicilere duyguları aktardıklarını belirtti.

M.E.K. Projesine ilk öğrenci kaydı

Mesleki eğitime kazandırma projesini anlatan ve uygulamalar hakkında bilgi veren proje koordinatörü Hasan Olgun; Eylül ve Ekim ayı itibarıyla 187 çırak kaydı, 201 ev ve iş yeri ziyareti gerçekleştirilerek anket doldurulduğundan bahsetti.

Anadolu’nun var oluşu Selçuklu’dan Osmanlı’ya bu kültürle başlamıştır.

AHİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İbrahim Çam, programın profesyonelce yapıldığını, ekibin çok candan ve isteyerek sunduğunu, Ahi Şeyhi rolündeki müdür yardımcısı Fevzi Türkmen rolündeki maneviyatı ve hissi yaşattığı için sahnedeki bütün ekibin başarısından dolayı çok duygulandığını belirterek tebrik etti.

Başkan İbrahim Çam; Orta Asya’dan Dünyanın her yerine göçen ve kültürünü taşıyan Türkler, Anadolu’da Selçuklu’dan başlayan Ahi Evran Kültürünü Osmanlıyla devam ettirmiştir. Bu kültürle, kardeşlik, dürüstlük, yardım etme, iş başarısı ve iyi ahlak özelliklerini Osmanlı döneminde Orta Anadolu’dan başlatan “Şed Kuşanma”  esnafları dolayısıyla halkın yaşam biçimini olumlu yönde etkilemiş, Osmanlı Devletinin Yükseliş dönemine ivme kazandırmıştır dedi.

İstanbul ve Pendik’te bu çalışmalarımız devam edecek

AHİSİAD Yönetim Kurulu başkan yardımcısı Nuri Beşinci; derneğimizin kuruluşundan bu güne kadar Ahi Kültürü, Ahi Geleneği, Şed Kuşanma, konusunun hep gündemde kalması, gençlerimizi bilgilendirme, işyeri çalışanlarını ve sahiplerini yaşam biçimi olarak anlayabilmeleri olarak çalışıyoruz. Başkanımız Sayın

bunun gönüllüsü hatta neferi olduğunu belirterek sadece Pendik’te değil tüm İstanbul’da bu konuda çalışma yapmaktadır dedi.

Programa Katılım ve Atölye yapım desteğine teşekkür

Müdür yardımcısı Fevzi Türkmen; Şed Kuşanma Programına katılan ve beğendiğini belirten Başkan Sayın İbrahim Çam’a teşekkür ederek, yıllardır Pendik’te yaşadığını ve AHİSİAD’ın STK olarak eğitime ve işletme sahiplerine Ahi Kültürünün tanıtımı konusundaki çalışmalarını ilgiyle izlediğini belirtti.

İşini kaliteli ve doğru yapacak Kalfa ve Ustaların Yetişmesi için, adayların diğer ilçelere giderek zaman ve ekonomik kayıp yaşamaması için sınavların yapılacağı Yiyecek İçecek atölyesine destek vereceğini belirten AHİSİAD yönetim kuruluna ve başkanı İbrahim Çam Beye teşekkür etti.

Okul müdürü Selami Çiçek; MEK projesi katılım belgesini takdim ederek, Yönetim kurulu ve Üyelerine teşekkür ederek okula verilen bu destekten dolayı kurum ve ekip adına teşekkür etti.

Selami Çiçek   Uzman Yüksek Teknik Öğretmen/ Eğitim ve Yaşam Koçu, Globalteacherprize 2014 aday adayı