Pendik Belediyesi Pendikmesem işbirliği

Eğitim gönüllüsü, mesleki eğitime destek veren, yıllarca çalışan personellerini el üstünde tutan ve okul ziyaretleriyle ihtiyaçları yerinde tespit edip, öğretmenleri, personeli ve idarecileri yerinde ziyaret eden Pendik Belediye Başkanı Sayın Ahmet Cin okulumuzu, Temsilci Ferit Tutar ile birlikte ziyaret ederek, atölye ve derslikleri gezip M.E.K. projesi ile tüm projeler hakkında bilgi aldı.

Mesleki Eğitim Merkezinin belgelendirme ve öğrenci potansiyeli

Belediye Başkanı Sayın Ahmet Cin, 10 yıldan bu yana Pendik Belediyesinin; Toplam Proje sayısının; 1023 olduğunu, bunlardan, Tamamlanan 785, Devam Eden 82, Yenilenen 118, Planlananın ise 82 adet olduğunu belirterek. Büyük bir bütçe, sayısal olarak artan bir istihdam, hizmet olarak Anadolu’nun birkaç ilinden daha büyük olduğunu belirterek burada istihdam edileceklerle, çalışacak kurum ve kuruluşların yeterliklerini sorguladıklarını, bunun için mağduriyet yaşanmaması açısından belgelendirme, mesleki teknik alanda yetişmiş öğrenci sayısına ulaşmak için Pendik Mesleki Eğitim Merkezinin desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Başkan Ahmet Cin; “Belediye başkanı olarak seçildiğim günden bu güne kadar çalışmalarımda”ilk günkü aşk ve heyecanla 1994’ten bugüne Pendiklilere, Pendik’te yaşayanlara, siz değerli eğitimcilere layıkıyla hizmet etmeye devam ediyorum” dedi.

Pendik Belediyesi olarak, Pendik halkı için, Pendik Sanat ve Mesleki Eğitim (PESEM) adında mahallelerde yerler açıldığını bu alanda işbirliği yapılması için sosyal işler müdürlüğüne talimat verdiğini, en kısa sürede bir işbirliği yaparak, Milli Eğitim müfredatı ve belgelendirme konusunda çalışmalar yapılacağını söyledi.

Okul ve Öğrenci bilgileri

Okul müdürü Selami Çiçek; Pendik Belediye Başkanı Sayın Ahmet Cin ve temsilci Ferit Tutar’a okulu gezdirerek yaptığı sunumda;37 dalda eğitim gören 813 öğrenci olduğunu, 4 yıllık eğitimin sonunda Kalfalık Belgesi, Ustalık Belgesi alındığını, Ustalık Belgesinin İşyeri Açma işlevini gördüğünü, okula devam ettikleri dönem boyunca Hastalık Sigorta primlerinin yatırıldığını belirtti. Selami Çiçek; İşletme sahiplerine Devlet Teşvikinin ödendiğini, çırak öğrencilere asgari ücretin 1/3 kadar maaşı işletmenin ödediğini ve çırak öğrencilerin sosyal kültürel faaliyetlere katılarak Öğrencilik Haklarının tamamından faydalandığını belirtti.

Pendik ve Ülke sanayisine istihdam

Müdür yardımcısı Fevzi Türkmen, yıllardır sınavların yapıldığını ve mezunların Pendik’te işyeri sahipleri olduğunu ve istihdama katkıda bulunduklarını, bazı alanlarda sadece Pendik Mesleki Eğitim Merkezinin sınav yaptığını belirtti.

Çalışanlara, çıraklara yeni fırsatlar

Müdür yardımcısı Hasan Olgun, yeni tanımlanan meslek dallarından müracaatın fazla olduğunu, lise telafi için kayıt olanların eğitime katılarak lise diploması alacaklarını, lise mezunlarından 97 alanda müracaat kabul edileceğini ve 6-8 ay işletmede staj yapılacağını belirtti. Ayrıca; sınavlardan başarılı olduklarında meslek lisesi diploması alacaklarını ve çalışma sürelerinde maaş alacaklarını bu nedenle mesleki eğitim merkezlerinin avantajlı olduğunu, okulda Yiyecek İçecek alanı, Cilt Bakım ve Kuaförlük alanı ile Satış Elemanlığı alanında yeni atölye ve sınav birimi oluşturulduğunu bu konuda Esnaf Sanatkarlar Odası, AHİSİAD ve HAKMAR tarafından sponsor destekleriyle tamamlanmaya çalışıldığını belirterek Pendik Belediyesinin desteğini beklediklerini belirtti.

Başkandan destek

Belediye başkanı Sayın Ahmet Cin, sponsorların desteklerine Belediye olarak Katkımız olacaktır, Sosyal İşler müdürlüğümüz ve Hizmet Destek müdürlüğümüzle irtibatta olunuz, okulunuzun başarısında ve gençlerin eğitiminde emeği olan, (M.E.K.) Mesleki Eğitime Kazandırma Projesi ile katkı sunan  herkese teşekkür ederim dedi.

Selami Çiçek   Uzman Yüksek Teknik Öğretmen/ Eğitim ve Yaşam Koçu, Globalteacherprize 2014 aday adayı