Mesleki eğitimde yenilikler

6764 Sayılı Kanunla Mesleki Eğitim Merkezlerinde yapılan değişiklik ve yeniliklerin, öğretmenlere, idarecilere, işletmelere, işverenler ile öğrenci velilerine duyurulmasında büyük payı olan İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanlığının olmazsa olmazları Daire Başkanı Süleyman Akgül Bey, Aydın Yavşancı Bey, Şehnaz Çivici Hanım, Kübra Güzelyurt Hanım Pendik Mesleki Eğitim Merkezinde incelemede bulundular.

Bakanlığın Proje ve Protokolleri

Daire Başkanı Sayın Süleyman Akgül; Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüzce yeni hazırlanan protokol ve projeleri bizzat imzalayan Bakanımız Sayın Mahmut Özer ve Genel Müdürümüz Sayın Nazan Şener‘in yanında İstanbul’da Daire Başkanları ve Uzmanlarla birlikte ekip olarak hazır bulunduklarını belirtti.  Bu çalışmaların, Mesleki Eğitim Merkezlerimizin ön plana çıkması ve işlevinin artması yönünde çok önemli olduğunu, Türkiye geneline bakıldığında İstanbul’un bu konuda nicel ve nitelik yönünden önde olduğunu belirtti.

Yeni Meslek Dalları ve Lise mezunları

Uzman Öğretmen ve Mesleki Eğitim Merkezlerinin Türkiye Koordinatörü; Aydın Yavşancı ise mezun öğrencilerimize Meslek Lisesi Diploması verilmesi, işletmelere teşvik ödenmesi, yeni kapsama alınan meslek dalları ile 6-8 ay arasında işletmelerde staj yaparak başarılı olan lise mezunlarının, ustalık belgesi almalarının istihdam açısından çok önemli olduğunu, işverenlerin artık eleman bulamama sorunlarını çözeceklerini belirtti.

MEB ve diğer bakanlıklar ile işbirliği

Sosyal Ortaklar Daire Başkanlığı Uzmanı Şehnaz Çivici ve Uzman Kübra GüzelyurtMilli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer,  “Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme İşbirliği Protokolü, Turkcell ile “Geleceği Yazanlar- Gençlere Yatırım, Geleceğe Yazılım” Protokolü,  SANAYİ ve Teknoloji Bakanlığı ile “Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü” imzalandığını belirttiler. Bu projelerle istihdam imkânı sağlanacağını, işverenlerin eleman bulamama gibi sorunlarının en aza indirileceğini belirttiler.

Yeni Projelere dâhil olmak

Okul müdürü Selami Çiçek; yeni imzalanan bu protokol ve projelerin mesleki eğitim merkezleri için avantaj sağlayacağını, 3 bakanlıkla yapılan protokol şartlarına göre Pendik Mesleki Eğitim Merkezinin de dâhil olmak için hazır olduğunu belirtti. Halen AB Projesi kapsamında Çırak Öğrencilerin Macaristan ve Çekya stajı gerçekleştiğini 2.harketliliğin 2022 yılında gerçekleşeceğini, PİKTES ve MEK projesinin ise başarıyla devam ettiğini belirtti.

Sözleşme imzalayan tüm öğrenciler çalışıyor

Okul müdür yardımcısı Hasan Olgun; Bakanımız Sayın Mahmut Özer‘in konuşmalarında “mesleki eğitim merkezi öğrencilerinin iş alanında istihdam oranı % 88” ifadesindeki gibi okulumuzun 37 dalda öğrenim gören 777 öğrencimiz sözleşmelerini imzalatarak bir işletmede çalışmaktadır. Eylül ayından itibaren MEK kapsamında 201 öğrenci kaydı yapıldı bunlardan 10 öğrencimiz yabancı uyruklu, uyum problemi yaşamadan okula devam etmektedir dedi.

Öğrenci ve sınav başvuruları

Müdür yardımcısı Fevzi Türkmen; salgın sonrası işletmelerden stajyer öğrenci isteyenlerin artması, önceki öğrenmelerin değerlendirilmesi için müracaat edenlerin artması nedeniyle okul idaresi ve STK işbirliğiyle Satış Elemanlığı için yeni atölye, Yiyecek İçecek Alanı için yeni atölye, Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri alanı için Ek atölye çalışmaları yapıldığını belirtti.

Ziyaret ve destek için teşekkür

Okul müdürü Selami Çiçek; Pendik Mesleki Eğitim Merkezini ziyaret ederek yeni yapılan atölyeleri inceleyen, fikir ve destek veren Daire Başkanı Süleyman Akgül, Uzman Aydın YavşancıUzman Şehnaz Çivici ve Uzman Kübra Güzelyurt‘a teşekkür etti.

Selami Çiçek   Uzman Yüksek Teknik Öğretmen/ Eğitim ve Yaşam Koçu, Globalteacherprize 2014 aday adayı