Pendikmesem bir Bayrak daha…

Anadolu Yakasında çalışmaları ve projeleriyle, öğrenci sayısı, işletme sayısı ve tercih edilen sınav merkezi-denklik merkezi konumundaki Pendik Mesleki Eğitim Merkezi, çevre duyarlığı ve ağaç saygısıyla İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünün projesinde yer alıp “Ağaçların Adları İstanbul Flaması” ile ödüllendirildi

1992 yılında eski binada başlayan okulumuz daha sonra yeni binası ve çevre düzeniyle 2009 yılından itibaren hizmet vermeye başlamış, ağaçlandırma işlemleri müdire Yüceste Öz ve yardımcısı Fevzi Türkmen tarafından bizzat yapılmıştı.

Ağaç çeşitliliği

Yeni binasıyla çevre duyarlılığına önem verip ağaç çeşitliliğini artıran okulumuz, öğrencilerin de ağaç sevgisini, koruma ve bakımı konusunda bilinçlendirerek ağaç sayısını da zamanla artırdı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün il genelinde başlattığı “Ağaçların Adları İstanbul” projesine müracaat eden okulumuz, Şenay Bilir Başkanlığında Cengiz Bayram öğretmenimizin öğrencileri bilgilendirmesiyle devam etti.

Envanter kalabalık

Okul bahçesinin kısıtlı toprak alanı olmasına rağmen,  36 Adet Leylandi, 5 Adet Akçaağaç, 2 Adet Limon, 1 Adet Çam, 1 Adet Ceviz, 1 adet Ihlamur, 1 adet Cennet Kuşu Çalısı, 1 Adet Zeytin Ağacıyla başvuruda bulundu.

Müdür yardımcısı Şenay Bilir ve makine bölümü öğretmeni Cengiz Bayram okul müdürü Selami Çiçek;  okul duvarlarını kaplayan “Mor Salkım”ve “Üzüm Asmasıyla” beraber yeşil bir görünüme sahip okulda, bu çalışmaya öğrencilerin bizzat katılmasının, ağaç tutkusunun gelişmesi yönünde olumlu katkı sağladığını belirtti.

İdareci Şenay Bilir ve öğretmen Cengiz Bayram ağaçların öğrenciler tarafından korunarak, bugüne kadar bakımlı kalmasını sağladıkları için proje başvurusuyla birlikte ağaç ve doğa sevgisinin, alınan sertifikayla belgelendirildiğini belirttiler.

Hepsinde emeği var

Okulun açıldığı günden bugüne idarecilik görevlerinde bulunan Fevzi Türkmen sertifikayı alırken; toprağında, suyunda ve bakımında hepsine bizzat ilgi gösterdiğini ağaçların bugüne kadar sağlam ve bakımlı olmasının öğrenciler tarafından da korunmasından kaynaklandığını bundan sonra belgesi olan ağaçları öğrencilerin daha çok sahipleneceğini belirtti.

Emeği geçenlere sertifika

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından sertifika ve flama okula hediye edildi. Okul müdürü Selami Çiçek projede emeği geçenlere teşekkür ederek, konferans salonunda yapılan törenle, Müdür Yardımcıları Fevzi TürkmenŞenay Bilir, öğretmen Cengiz Bayram ve yardımcı hizmetli Cemalettin Bülbül’e sertifikalarını verdi.