Pendik mesleki eğitim merkezi müdürlüğü ve Kaynarca İlkokulu mesleklerin tanıtımı ile mesleklerin uygulamalarını öğrencilere tanıtmak için başlattıkları çalışma başlangıç anlamıyla çok başarılı geçti.

Neden? Hangi Meslek?

Kaynarca İlkokulu 4.sınıf öğretmeni Elif Beyza Öztürk; ‘Neden Hangi Meslek?’ dedik yola çıktık ve ‘Meslek Tanıtımı Çalışmaları’ kapsamında meslekleri tanımaya karar verdik. Evet, biz Pendik Kaynarca İlkokulu 4B sınıfı genç kuşaklarıyız.  Kendini tanıma ve doğru meslek seçiminin insan hayatındaki önemini siz büyüklerimizden hep duyuyoruz.  Doğru meslek seçiminin insanın hayatta mutlu olup, olmaması ile ilgisinden bahsedince öğretmenimiz biz de hep mutlu olmak ve mutlu kalmak istedik her ay en az iki meslek tanıtımı yapmaya karar verdik. Kimi zaman sınıfımızda ağırladık sunum yapan çok kıymetli büyüklerimizi kimi zaman ise alan ziyaretleri ile bizzat yerinde bilgi edindik. İşte bize kapılarını açan tecrübeleri ile yepyeni şeyler öğrendiğimiz kurum; Pendik Mesleki Eğitim Merkezi.. dedi.

Mutluluktan uçuran okul

Öğretmen Elif Beyza Öztürk; Çalışkan, özverili ve güler yüzü ile kurumda çok güzel bir ekip oluşturan Sayın Müdürümüz Selami ÇİÇEK ile okulu gezdik. Atölyelerde bizleri karşılayan öğretmenlerimizden ilgili alanlarda bilgiler edindik… 4.sınıf öğrencilerimiz, sordu, öğrendi, merak ettiklerini incelediler, o büyük heyecanlarıyla her şeyi inceleme fırsatını kimse esirgemedi. Öğrenciler profesyonel meslek elemanları ile tanışma fırsatı buldu. Çok ilginç sorularıyla; ilköğretimin üst kademelerinde hangi alanlara yönelmeleri için izleyecekleri yol haritasını fark etmeye başladılar.

Elif Beyza Öztürk öğretmen; öğrencilerimiz adına söyleyecek olursak; Yeteneklerimizi, ilgi alanlarımızı nasıl keşfederiz ve bu yönde kendimizi geliştiririz gördük. Evet evet pek çok şeyi anladık biz : ) Ailelerimizin yönlendirmesinin yanında BİZ ne istiyoruz ve neyi keyifle, başarı ile yapabiliyoruz bunları öğrenmeye başladık…

“Kendime artık bu soruları sorabiliyorum : )

”Kendimi, ilgi ve yeteneklerimi tanıyor muyum?”

“Hangi meslek bana uygun?”

“Seçtiğim meslekte mutlu olacak mıyım ve de severek yapmaya devam edecek miyim?”

Annem Babam için de sorularım var, benim daha iyi yönlendirilmem için onun da bu yolculukta bazı şeyleri keşfetmesi gerekir…

“Çocuğumun Geleceği için Meslek Seçiminin Önemi ve Ailenin Rolü”

“Çocuğumu tanıyor muyum, hangi alanları severek yapıyor ya da ilgi alanı olmayan şeyler nedir biliyor muyum ve bunu ne kadar önemsiyorum?

Müdür yardımcısı Rukiye Kesti; öğrencilerin hayat çizgisini, meslek seçimini, doru yerde doğru eğitim almayı, hayatı zevkli ve eğlenceli hale getirecek düşünce ve hayata geçiren öğretmen Elif Beyza Öztürk öğretmeni kutluyorum, çalışmasıyla öğrencileriyle adeta bizi büyüledi dedi.

Atom karınca minikler

Müdür yardımcısı Fevzi Türkmen; şimdiye kadar okulumuzu ziyaret eden çok öğrenci oldu ancak bu kadar hayat dolu bir sınıf ve ilginç sorularıyla meslek hakkında tanımlarıyla derslerine çok iyi çalıştıklarını gördüm Ülkemiz adına çok mutlu oldum dedi.

Önce Sağlık dedik hep beraber…

Öğretmen Elif Beyza; bizi kurum hakkında bilgilendiren babacan Müdürümüz Selami Çiçek Bey pek çok atölye gezdirdi, bir sürpriz bizi bekliyordu, okuldaki Arzu Gürkan YEĞİT öğretmenimiz bize ‘Beslenme Dostu Projesi’ kapsamında ‘ Sağlıklı Yaşam’ sunumu gerçekleştirdi ve sağlığın her şeyin başı olduğunu kavramış olduk. Kapıda duran ikramları da iştahla yemeyi ihmal etmedik tabi ki, eeee unuttunuz mu bizler kurt gibi acıkıyor sürekli su içiyoruz, yoksa bu enerjinin kaynağı nerden gelecek : )   Ne kadar güzel bir okul ve nasıl güzel karşılandık, neler neler öğrendik diye düşünmekte iken günün en eğlenceli anı bizi bekliyormuş oysa…

Emine Çetin şefimizin sürprizi

Okulun kuaförlük alanındaki atölyesinde muhteşem bir ekip bizi karşıladı ve her birimizin saçlarına yeteneklerini konuşturan etkiler bıraktılar ve aynada kendimizi gördüğümüzdeki mutluluğumuz paha biçilemezdi. Belki etkinlik tarihimizi unutacaktık ilerde fakat unutamayacağımız bir birikim, bilgi ve donanım edinmiştik. Öylesine güzel karşılandık ve uğurlandık ki cebimizde hayallerimiz ve mutluluğumuzun yanına eklenen bilgiler ile geleceğe ülkesini seven gençler olarak en iyi emanetçiler olarak adım atacağız. Teşekkürler Pendikmesem, teşekkürler öğretmenlerimiz, teşekkürler Müdür Amcamız…

Kaynarca İlkokulu öğretmen ve öğrencilerinin Pendik Mesleki Eğitim Merkezi ile yaptığı “Meslekleri-inceleme-izleme-tanıma etkinliği”, mesleki ve teknik eğitim için, önemli çocuklarımız için akranlarından önce atılmış doğru adım olarak değerlendirilmeli diyen müdür Selami Çiçek, Elif Beyza Öztürk öğretmeni ve organizasyonda görev alan öğretmen ve öğrencileri tebrik etti.

Selami Çiçek

Globalteacherprize2014 aday adayı, Pendikmesem müdürü, Uzman teknik Öğretmen

Elif Beyza Öztürk Kaynarca İlkokulu 4B sınıf öğretmeni-Proje-Etkinlik Koordinatörü