3 YIL ÜST ÜSTE MOTOR ALANINDA AVRUPA’DA STAJ

Pendik Mesleki Eğitim Merkezi, öğrenci, okul, sanayi, AB, ve staj konusunda bir adım daha atarak 2019 yılında kazandığı AB projesine bu yılda 1 proje daha ekledi.

Okulumuz Otomotiv Bölümü öğretmeni ve Proje Koordinatörü Tuncay Pire 2020-2021 yılı için başvurduğu 2 projenin 1’nden 2 Avrupa Ülkesine hareketlilik hakkı kazandı.

Proje Koordinatörü Tuncay Pire; Pendik Mesleki Eğitim Merkezi olarak faaliyet gösteren kurumumuz; konumu itibariyle il merkezinde bulunan nüfusun yoğun olduğu bir ilçede yer alması, bölgemizde bulunan sanayii tesislerinde yeri ve önemini arttırmaktadır.

Ancak sektörde halen faaliyet gösteren firmalar yeteri kadar teknolojiye ayak uyduramamaktadır. Bu durum, kurumumuzda son teknoloji cihazlarla çalışma imkanı bulamayan öğrencilerimizin sektörde de yeterli uygulama olanaklarından yararlanmalarının yetersiz kalmasına yol açmaktadır. Bu nedenle merkezimizden mezun öğrencilerimiz sektörde istihdam edilebilirlik oranlarını çok düşürmektedir dedi.

Bu sebeple “Motor Alanında Avrupa’da Staj” isimli bir projeyi hazırlayan Proje koordinatörümüz Tuncay Pire süresi içinde Ulusal Ajansa kurumumuzun başvurusunu sağladı.

Okul müdürü Selami Çiçek; Projemiz kurumumuzun kurumsal kapasitesinin, gelişmesine, verdiğimiz mesleki eğitim ve öğretim kalitesinde iyileşmeye, katılımcı öğretmen ve öğrencilerimizin yabancı dil ve mesleki bilgi kazanımlarında artışa neden olması amaçlanmaktadır. Yurtdışı ortaklarımızla birlikte kurulan köprü sayesinde öğrenilen yeni teknoloji yaklaşımların öğrenilmesi ile birlikte uluslararası bilgi ve deneyim paylaşımı neticesinde rahatlıkla istihdam edilebilmelerine katkı sağlanması hedeflenerek planlanmıştır dedi. Mesleki eğitim merkezleri içerisinde üst üste 2 yıl proje hibe desteği alan ilk merkez olması bizim için gurur vesilesidir dedi.

Proje koordinatör müdür yardımcısı Hasan Olgun; Projemizde belirlenen bu amaçlara ulaşmak üzere ilk hareketlilikteki,

“Otomotiv Elektroniği” konulu staj, Almanya’nın Freising bölgesinde bulunan yurt dışı ortağımız olan A&S Automobile Öztürk Gdbr. Kurumunda 28/03/2021-17/04/2021 ve 25/04/2021-15/05/2021 tarihleri arasında (3 hafta) Motor Teknolojisi alanından 3+3 öğrenci ve 2 refakatçi öğretmen tarafından gerçekleştirilecektir.

Tuncay Pire; Bu staj eğitimi ile özellikle Elektronik Kontrol Ünitesi konusunda eğitim alarak öğrencilerimizin mezuniyetleri sonrasında bu özel alanda istihdam olanaklarının artırılması beklenmektedir dedi. İkinci hareketliliğimiz ise İtalya’nın Rimini kentinde bulunan yurtdışı ortağımız olan Autofficina Santamonica kurumunda 28/03/2021-17/04/2021 ve 25/04/2021-15/05/2021 tarihleri arasında (3 hafta) Motorlu araçlar Teknolojisi bölümünden 3+3 öğrencimiz ve 2 refakatçi öğretmenimiz ile gerçekleştirilecektir diyerek projenin iki ayrı ülkede olduğunu belirtti.

Otomotiv bölümü öğretmenleri; yurtdışı ortağımız tarafından “Hibrid Motorlar” konusunda öğrencilerimize yönelik olarak verilecek staj eğitimi sonrasında öğrencilerimizin; hibrid motorlar konusunda bilgilenerek mesleki yeterliliklerini arttırmaları beklenmektedir.

Bu staj eğitimi sonunda öğrencilerimiz; bölge ve il genelinde sektördeki firmalarda rahatlıkla iş bulma olanağı sağlanması beklenmektedir.

Müdür yardımcısı Fevzi Türkmen; ilçemizin başarılı bir geçmişe ve iyi bir deneyime sahip okulumuzda çoğu maddi durumu iyi olmayan ailelere sahip olan gençlerimizin Avrupa’da staj yapma imkanına sahip olarak niteliklerini geliştirilmesi, kişisel gelişimleri ve öz güvenlerinin artması, yabancı dil bilgilerinin gelişmesi, farklı kültürler tanımaları gibi bireysel kazanımlar elde etmeleri beklenmektedir. Öğrencilerimizde yaşanacak bu gelişim ve değişimler aynı zamanda eğitime devamlarının sağlanmasına ve akademik başarılarının artmasına da katkı sağlaması beklenmektedir dedi.

Okul müdürü Selami Çiçek; refakatçi öğretmenlerimizin alanlarında gelişmiş ve ileri teknolojiler hakkında elde ettikleri yetkinliklerini paylaşılarak yenilikçi eğitim yöntemlerinin okulumuza uyarlanması, okulumuzda verilen eğitimin Avrupalı paydaşları ile benzerlik taşıması ve böylece, kurum kapasitesinin geliştirilmesine katkı sağlaması bekliyoruz. İlçemiz sanayisinde önceki yıl yapılan hareketlilikle olumlu bir izlenim bırakan gençlerimizin bu yıl ve gelecek yıl bunu daha da pekiştirecekler dedi.

Selami Çiçek

Uzman Teknik Öğretmen/Eğitim ve Yaşam Koçu/Okul Müdürü

2014 Global teacher prize Aday Adayı