15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

15 Temmuz gecesi darbe girişimi sırasında hayatını kaybedenlerden; sivil, polis ve askerleri anmak amacıyla 29 Ekim 2016 tarihinde resmi gazetede yayınlanan 6752 sayılı yasa ile 15 Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Günü olarak ilan edilmiş ve bugün resmi tatil olarak kutlanmaya başlandı. Okulumuz öğretmen ve idarecileriyle bu günün anısına; Şehitlerimiz için yapılan müze ve parkı yerinde incelemek ve dualarla şehitleri anmak adına Pendik Mesleki Eğitim Merkezi program yaptı.

            “Telafidebendevarım”

Milli Eğitim Bakanımız Prof. Ziya Selçuk beyin salgın nedeniyle öğretmen ve öğrencilerimizin bilgi ve etkinlik noksanlarını tamamlamak adına başlattığı telafidebendevarım etkinliği kapsamında, idare tarafından alınan kararla, idareci, öğretmen, personel, veli ve öğrenci temsilcilerinden oluşan bir ekiple 15 Temmuz Şehitler Müzesi ziyareti gerçekleştirildi.         Şehitlerimiz için dua okuyan ekip 251 Şehidin isimlerinin tek tek yazıldığı kabirde, Bayrağımız altında birlikten kuvvet doğar diyerek “Ülkesi için canını veren her yaştan vatandaşımızı” unutmayıp daha çok çalışmak, tarihten ders almak gerektiğini belirten müdür Selami Çiçek, ibret alınması gereken bir müzenin oluşturulmasından dolayı memnuniyetini ifade etti.

Vatan sevgisi 1.düsturumuz

Müdür Selami Çiçek; yıllardır yetiştirdiğimiz her öğrenciye her türlü dış mihrak ve hainin arkasından gitmeden, okumaları, aynı bayrak altında birlik ve beraberlik için mücadele edilmesi gerektiğini öğreterek onları yetiştirdik. Ne mutlu bize ki tüm mezunlarımız öğretmenine saygısı, Ülkemize Sevgisi, işlerinde başarısıyla yıllardır gururumuz olmuştur, inşallah Ülkemizi savunma anlamında da hep önde olacaklar, buradaki her hatıranın kıymetini bilecekler dedi.

Müdür yardımcısı Fevzi Türkmen; her bayrak töreninde, okul açılış ve kapanış töreninde, mezun ettiği her öğrencinin kendisine okul ziyaretinde, Ülke sevgisini, birlik ve beraberliği, her karış toprakta Şehitlerin kanın olduğunu anlatarak yetiştirdiği öğrencileriyle gurur duyduğunu belirtti.

            Kendimi vazifelendiriyorum

Müdür yardımcısı Rukiye Kesti; 15 Temmuz’ları bir daha yaşamamak için ne kadar duacıysak, öğrencilerimizi de aynı duygularla yetiştirmeliyiz düşüncesiyle bugün bu ziyaretimizi gerçekleştirdik, derslerimizde ve törenlerimizde de bunu hep vurgulayacağız, bun kendime vazife olarak görüyorum dedi.

Öğretmen Gökhan Nair,  Şehitlerimizin isimlerini tek tek okurken, Şehitlerimizin geriye kalan eşyalarını tek tek incelerken çok duygulandığını, basından takip etmekle yerinde görmenin arasındaki duygusallığı anlatırken Bayrak Şiirini okuyup etkinliğe katılan herkesi heyecanlandırdı.

Öğretmen Emine Çetin; ilk defa ziyaret etmenin verdiği duygusallığı anlatmasının mümkün olamayacağını, öğrencilerimizle her yıl mutlaka bir gezi düzenleyerek ibret alınmasını sağlayacağını belirtti.

            15 Temmuz Müzesi Özellikleri

Öğretmen Şenay Bilir ve Gözde Yılmaz; müzede 251 şehidin ve gazilerin hatıralarıyla donatıldığını, girişte sağ duvarda 251 şehidin isimleri bulunduğunu,  tavanında şehitleri temsil eden 251 adet beyaz güvercin bulunduğunu belirterek bunlar öğrenciler aktaracaklarını belirttiler. Ayrıca orta bölgede 15 Temmuz darbesine ait çekilmiş belgesel, film ve görüntülerin gösterileceği bir platform ve sinema salonunun yer aldığını, duvarın karşısında “UNUTMA” diye bir yazı bulunduğunu, şahsi eşya örneklerinin sergilendiğini bilgilere dokunmatik ekranlarla da ulaşılabildiğini, belirterek öğrenci ve ziyaretçi gruplarının getirilebileceğini belirttiler.

Selami Çiçek Uzman Yüksek Teknik Öğretmen – Eğitim ve Yaşam Koçu, Globalteacherprize 2014 aday adayı   2021