Pendikmesemden 850.Yıl Etkinliği

Pendik Mesleki Eğitim Merkezi, Yunus Emre Kültür Merkezinin 650 kişilik salonunda çırak, kalfa ve ustalarıyla, öğretmen ve idarecileriyle protokolün ve misafirlerin katıldığı davetli grubuna, matematik öğretmeni Şenay Bilir‘in sunumuyla; okul tanıtımı, irfan müziği, mesleki şov ile “Şed Kuşanma Töreni” icra etti.

            UNESCO ve Cumhurbaşkanlığı 2021/ 4 sayılı genelge

İlçe Pendik İlçe programını üstlenen okul kısa bir süre içerisinde tiyatral çalışma ve erkek berberliği alanında sahne şovu çalışmasını hazırlanarak; izleyenlere profesyonel oyuncuların programı hissini yaşattı. Özellikle tarihi mizansen izleyicilerin duygulu anlar yaşamasını sağladı.

            İlçe protokolü ordaydı

İlçe Kaymakamı Dr. Sayın Hülya Kaya, Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Öğütçü, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytekin Yılmaz, Şube müdürü Avni Er, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bilal Gündoğdu ve yardımcısı Ethem Aksoy, AHİSİAD Başkanı İbrahim Çam, Belediye Kültür İşleri Müdürü Mustafa Kemal Çalıkçı, Esnaf Kefalet Odası Başkanı Sezai Kantarcı, Erkek ve Kadın Kuaförler Odası Başkanı Sadık Türker, okul müdürleri, işyeri sahipleri ve ustalar, öğretmenler ve misafirlerin katılımıyla başlayan programda okul müdürünün konuşması ve müdür yardımcısı Hasan Olgun‘un okul tanıtım sunuları dikkat çekti.

Müdür Selami Çiçek konuşmasında; Sayın Kaymakamımız, “2021 Dünya Ahi Evran Yılı” münasebetiyle idareci, öğretmen, usta, kalfa ve çırak öğrencilerinin, düzenlediği mesleki tanıtım şovu ve  “Şed Kuşanma Töreni“nin Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle tüm Türkiye‘de Ahi Kültürünün ve mesleklerin tanıtımı amacıyla yapıldığını belirtti.

Okul müdürü Selami Çiçek; Anadolu’muzun kılıç gücüyle fethinden sonra, yaşadığımız ve yaşayacağımız bu toprakların, ebediyen yurt edinilmesi için; insanımızı tevazuuyla bilgeliğe, dürüstlüğe, toprağı işlemeye, mesleğe yeni başlayanların ise güç ve yeteneklerini ortaya çıkarmak için, meslek erbaplarına ihtiyaç duyulmuştu. 2021/4 Sayılı genelge ile Doğumunun 850. Yılında andığımız Ahi Evran, o dönemlerde Anadolu‘nun ortasında mesleklerin ve meslek erbaplarının oluşmasında, Kalfa / Usta ilişkilerinde, nezaketi, kardeşliği, saygıyı ön planda tutan yaklaşımıyla “Ahi Kültürü” oluşmasına öncülük etmiş ve meslek ustalarının “Piri” unvanını almıştır.

Osmanlı Devletinin Kuruluşu ve Yükselme Devriyle ön plana çıkan; mesleklerin icrasında; mesleğin doğru yapılmasında, dürüstlüğe ve insana değer verilmesinde çok önemli yer tutmuş, günümüze kadar bu özellikleri gösterenler ise toplum içinde hep örnek kabul edilmiştir.

O dönemlerde; önce küçük birimlerde birbirini tanıyan esnafların, üretimdeki dürüstlükleri, çalışkanlıkları, helal kazançları, gençleri mesleğe heveslendirmiş, bu da mesleklerin ve üretimin tercih nedeni olmasını sağlamıştır.

Toplum büyüdükçe, meslek dallarının sayısı artırmış, üretim-ticaret ilişkisi gelişmiş buna bağlı olarak, birlikler ve teşkilatlanmalar kurulmuş; günümüzde ise dernekler, esnaf odaları, federasyonlar ve konfederasyonlar halini almıştır.

Meslek sahibi kişilerin; belgelendirilmesi-unvanları, tarihsel süreçte çıraklık – kalfalık – ustalık – yiğitbaşı – pir ve ahi şeyhi unvanları olarak devam etmiştir.

Okul müdürü misafirlere teşekkür konuşmasında; Okulumuzun düzenlediği bu etkinlikte de, çıraklıktan kalfalığa, kalfalıktan ise ustalığa geçiş, yani “ŞED Kuşanma Töreni” o dönemlerde, mesleğin onurunu temsil etmiş, meslek erbabının ise “usta ve pirlerinin” yanında “işin sorumluluğunu bildiğini” hissettirerek halkın güvenini kazandırmıştır. Yoğun işlerinizi bırakarak; katılımınızla bizleri onurlandıran siz, değerli misafirlerimize, belediye başkan yardımcımıza, ilçe milli eğitim müdürümüze, oda ve birlik başkanlarımıza, kurum müdürlerimize ve öğretmenlerimize, ustalarımıza, basınımıza, teşekkür ederken, mesleki ve teknik eğitime destek veren, programımızı onurlandıran; İlçe Kaymakamımız Dr. Sayın Hülya Kaya Hanımefendiye teşekkür ediyor saygılar sunuyorum dedi.

            Organizason ve ve Şed Kuşanma Töreninin başarısı

Pendik ilçe kaymakamı Dr. Hülya Kaya; mesleki eğitim merkezinin ilçede önemli bir işlevi olduğunu, öğrenci kayıtlarının artmasının ve iş imkanı sağlamasının avantaj olduğunu belirtirken, erkek berberi çırakların sunumunun çok orijinal olduğunu, genç yaşta meslek sahibi gibi sunum yaptıklarını izlerken çok mutlu olduğunu belirtti. Şed Kuşanma Töreni sunumunda görev alanların profesyonel tiyatrocu gibi rol yaptıklarını, izlerken bizi tarihi ortamlara taşıyıp kıyafetleriyle, konuşmalarıyla dualarıyla duygulandırdılar, emeği geçen çırak, kalfa, usta, öğretmen ve idarecileri tebrik ederim, başarılı bir organizasyon oldu dedi.

            Pendik Belediyesi desteği

Başkan yardımcısı Hakan Öğütçü; mesleki bir okuldan mezun olmam beni daha da etkileyen ve rollerini özümseyen hocalarıyla gurur duydum. Belediye olarak mesleki eğitim merkezimize verdiğimiz destek bundan sonra da devam edecek, çalışmaların içinde olacağız, okulun tüm ekibini başkanımız Ahmet Cin ve kendi adıma tebrik ediyorum dedi.

            Oda başkanları adına

Esnaf sanatkarlar odası başkanı Bilal Gündoğdu konuşmasında; yıllardır mesleki eğitim merkeziyle yaptığımız çalışmalarda çırak, kalfa, usta ve usta öğreticilerimize belgelendirme yapılması, eğitim seminer verilmesi başarıyla devam etti, bugün ki mesleki şov ve Şed Kuşanma Töreni zirvesi oldu, özellikle hocalarımızın rol alması, Ahi Şeyhi rolüyle Fevzi Türkmen Hocamız biz çok mutlu etti, idareci ve öğretmenlerimizi tebrik ederim çok başarılı oldular dedi.

Şube müdürü Avni Er; programın başından sonuna kadar sürükleyici ve kusursuz olması çok emek sarf edildiğini ortaya koydu, mesleki teknik eğitimdeki usta çırak ilişkisinin yanında usta-çırak-öğretmen ve idareci ilişkisi ve eserlerin sunulması bizi ziyadesiyle mutlu etti, başarılarının devamını diliyorum dedi.

AHİSİAD başkanı İbrahim Çam; Ahi Evran ve Ahi Kültürünün tanıtımında yıllardır İstanbul programını düzenlediklerini belirterek, oyunun bu şekilde tiyatrolu hale dönüştürülmesi ve candan oynanması, o dönemin ruhunu yaşatıyor olması bizi tarihsel sürece götürdü, emek veren herkese teşekkür ederim dedi.

Okul müdürü Selami Çiçek, izlemeye gelip motive eden, programı başarılı bulan tüm misafirlere teşekkür ederek. Emeği geçen ve destek veren kurumlara, ikram konusunda Ahi Pilavı dağıtan Pendik Belediyesine, Ahi Helvası yapan yiyecek içecek bölüm öğrenci ve öğretmenlerine, hazırlığından oyunun sonuna kadar rol alan yardım eden çıraklara, kalfa ve ustalara, öğretmenlere ve idarecilere teşekkür etti.