İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Aytekin Yılmaz’a brifing

Pendik Mesleki Eğitim Merkezinden; Mesleki Eğitime Kazandırma Projesindeki çalışmaların sunumu. Okul müdürü Selami Çiçek, müdür yardımcısı Fevzi Türkmen, elektrik alan şefi Arif Algül, güzellik ve saç bakım hizmetleri alan şefi Emine Çetin, metal işleri öğretmeni Mustafa Yalçın Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytekin Yılmaz’a ve Mesleki teknik Eğitimden sorumlu şube müdürü Avni ER Beye MEK Projesi, PİKTES ve öğrenci kayıtlarını müdürlük makamında anlattılar.

MEK projesi kapsamında 2021 Eylül ayı içerisinde 107 öğrenci kaydının yapıldığını, 2012 Ekim ayında ise ilk 20 gün içerisinde 51 öğrencinin kaydının yapıldığını belirterek tüm öğrencilerle anket çalışması yapıldığı, ev ve işyeri ziyaretinin yapıldığını belirttiler. Anadolu yakasında 2 mesleki eğitim merkezinin M.E. Bakanlığınca projeye dahil edildiği ve UNİCEF tarafından desteklenerek çocuk işçi çalıştırılmaması, okul dışında kalmaması açısından projeye dahil edilenlerin stajyer – çırak öğrenci statüsüyle akranlarının yararlandığı bütün haklardan faydalandırıldığını belirttiler.

9.sınıfarın yoğunluğu ve iş bulma avantajı

İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytekin Yılmaz; bu öğretim yılında 9.sınıfa başlayan öğrencilerin yoğunluğunun azaltılması ve (MEK) Projesi kapsamında, mesleki eğitime kazandırılan her gence iş imkânının olması, öğrencilik haklarının tamamından faydalanması ilçemiz gençleri için büyük avantaj bu konuda mesleki eğitim merkezlerinin önemi artmaktadır dedi. Orta okul ve lise yöneticilerimizin, rehber öğretmenleri de dahil edilerek MEK projesi hakkında bilgilendirilmesini istedi.

Yeni Projelere dahil edilecek

İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Avni Er; Bakanlığımızın meslek lisesi diploması alma haklarını vermesi ve ticaret turizm ile işbirliği 25 000 kişiye okul-istihdam kazandırması, lise mezunlarının 6 ay işletmede çalışarak meslek lisesi diploma ve ustalık belgesi alması gibi konularda yeniliklerin gerçekleştirildiğini söyledi. Mesleki eğitim merkezlerimizin bu konuda cazibe merkezi haline geldiğini, ilçemizde bu potansiyeli değerlendiren okulumuza ve öğretmenlerimize teşekkür ederim dedi.

2021 yılı etkinlik ve kayıtlar

Müdür yardımcısı Fevzi Türkmen, önceki öğretim yılında telafi programını bitiren 130 öğrencinin lise diploması aldığını, mezuniyet töreni düzenlendiğinde katılan herkesin çok mutlu olduğunu, basında haberlerde yer aldığını, çeşitli etkinliklerle okul tanıtımının gerçekleştirildiğini, bu öğretim yılında 158 öğrencinin MEK kapsamında kaydının yapıldığını, yeni kayıt olanların toplamının 245 öğrenci olduğunu, 2021-2022 öğretim yılı öğrenci sayısının 682 kişi olduğunu belirtti.

Şeflerden saha ziyareti bilgisi

Alan şefi Arif Algül, Emine Çetin ve Mustafa Yalçın; örgün öğretim dışına çıkmış, ortaokulu bitirdikten sonra herhangi bir okula kayıt olmamış veya herhangi bir işletmede belgesiz çalışan 14-17 yaş arası gençlerin tespit edilerek, velisiyle veya işletme sahibiyle görüşme yapıldığını belirttiler. Gerekirse öğrencinin evine giderek görüşmelerin gerçekleştirildiğini, bu görüşmelerde anket doldurulduğunu işe yerleştirilen Türk, Suriye’li veya oturma izni olup 99 ile başlayan vatandaşlık numarasına sahip öğrencilerin kayıtlarının gerçekleştirildiğini belirttiler.

Şube Müdürü Avni Er’den destek

İlçemizde Mesleki Eğitimden sorumlu şube müdürü olarak, işletme ve öğrenci sayılarının artırılmasına çalışan, sahada işletmecilerle görüşen öğretmenlerimize ayrıca ev ziyaretini yapan öğretmenlerimize desteğimiz devam edecek. Şube müdürü Avni Er; Pendik ve civarı bölgemizdeki Suriyelileri okula ve eğitime kazandırma çalışmalarınızı önemli buluyorum tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyorum dedi.

Selami Çiçek   Uzman Yüksek Teknik Öğretmen/ Eğitim ve Yaşam Koçu, Globalteacherprize 2014 aday adayı